Spotkanie z pisarką Ewą Nowak

24 maja br. gościem Biblioteki Publicznej w Bralinie była Ewa Nowak –  pisarka, publicystka, autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla młodzieży. Pisarka spotkała się z młodzieżą z bralińskiego gimnazjum, z którą bardzo szybko nawiązała kontakt, wręcz oczarowała ich swoją osobowością i zrobiła niesamowite wrażenie.

Jej język, styl wypowiedzi, umiejętność nawiązywania kontaktów i ocena sfery psychicznej człowieka pozwoliły na nawiązanie doskonałego kontaktu. Uczniowie dowiedzieli się, kiedy i jak powstała debiutancka książka pani Ewy oraz skąd bierze pomysły na nowe książki, w których przedstawia takie wartości jak: miłość, przyjaźń, uczciwość czy szacunek wobec siebie i innych. W swoich książkach autorka opowiada zwyczajne historie przeciętnych nastolatków. Pokazuje ich problemy, zmagania ze szkołą, rodzeństwem, rodzicami i miłością. Przeżycia z dzieciństwa przelewa na karty wielu swoich powieści, a bohaterowie często są odbiciem osobowości jej i jej brata, który miały wpływ na kształtowanie się charakteru pisarki. Pisarka wytłumaczyła uczniom, na czym polega motywacja do działania, dlaczego dobieramy się w pary tak a nie inaczej, czym jest podział ludzi na „półki”. Opowiadała o sobie, swoich problemach z czasów dojrzewania a także dzieciństwa, kiedy to miała problemy z czytaniem, co powodowało niechęć do książek. Mówiła również o tym, jak nauczyła się czytać, kto zachęcił ją do sięgania po coraz to dłuższe książki i jak z „szarej masy” wspięła się na „najwyższą półkę”.  Pisarka przekonywała nastolatków, że czytanie to czynność elitarna, wynikająca z intelektualnej potrzeby – ciekawości. Autorka zachęcała do przynajmniej dwukrotnego czytania tej samej książki. – Z czytaniem jest jak z randką – pierwsza nieudana, druga najlepsza. Sama pisarka uważa, że w każdym z jej spotkań autorskich uczestniczy przynajmniej jeden przyszły artysta, co więcej niemal wszyscy obecni mogą odnaleźć się w tej roli poprzez obcowanie z literaturą, ćwiczenie mózgu i rozwój intelektualny. Pisarka przekazała obecnym kilka technicznych uwag na temat zasad tworzenia powieści. Niezbędnym  elementem dobrej książki jest ciekawy bohater, zmagający się z problemem. Akcja powieści winna być osadzona w nieobcym autorowi miejscu. Duże szanse na sukces pisarski mają te osoby, dla których życie nie było słodką sielanką, a raczej drogą przez mękę lub przynajmniej dużym wyzwaniem, bowiem trudności i problemy bywają motywacją do działania… i pisarstwa.

Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, pośród opowieści Ewy Nowak o swoim dorobku literackim. Był czas na zadawanie pytań, humor i śmiech, a także na chwilę refleksji. Uczestnicy nie tylko lepiej poznali twórczość pani Ewy Nowak, ale również dowiedzieli się od niej wielu ciekawych rzeczy związanych z postrzeganiem samego siebie i otaczającego świata. Wszyscy byli pod wrażeniem niezwykłego uroku osobistego pisarki, która na koniec spotkania życzyła przyszłym twórcom kultury wytrwałości oraz wielu niestereotypowych i pionierskich pomysłów na powieściowe wątki. Niektórzy uczniowie po zakończeniu spotkania rozmawiali z Panią Ewą o sprawach osobistych. Dedykacje i autografy pisarki Ewy Nowak na zawsze utrwaliły niezapomniane i fascynujące przeżycia, jakich doświadczyli uczniowie podczas spotkania. Słowa pisarki: „Człowiek jest taki, jaki myśli, że jest” pozostaną w pamięci gimnazjalistów.

IMG_0029

IMG_0034

IMG_0039

IMG_0046

IMG_0052

IMG_0083

IMG_0073

IMG_0091

IMG_0081

IMG_0098

IMG_0099

IMG_0103