Skradzione mądrości

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” świętuje właśnie jubileuszu 15-lecia kampanii społecznej. Biblioteka Publiczna w Bralinie uczestniczy w akcji prawie od samego początku, zachęcają dorosłych, rodziców, wychowawców, opiekunów, by codziennie czytali najmłodszym.

Z tej okazji 2 czerwca br. biblioteka gościła aktorów krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”, którzy zaprezentowali widowisko „Skradzione mądrości”. Baśniową opowieść o tym, jak wiele pożytku płynie z czytania książek zobaczyło ponad 60 dzieci z Przedszkola „Kwiaty Polskie” w Bralinie. Młodzi widzowie z zapartym tchem śledzili przygody Skrzata, który jest pochłonięty literaturą do tego stopnia, że niemal nie zauważa prawdziwego świata. Nie przeżywa prawdziwych przygód, nie ma prawdziwych przyjaciół. Kiedy Sowa kradnie cały jego księgozbiór, żeby stać się prawdziwym „symbolem mądrości”, Skrzat postanawia go odzyskać. Wyrusza na prawdziwą przygodę. Na swojej drodze spotyka Biedronka Donka, tajnego agenta, który próbuje rozwikłać zagadkę książek znikających w całym Królestwie. Donek nie czyta, ma słabą wyobraźnię, nie potrafi logicznie myśleć, więc pomoc mądrego Skrzata okazuje się niezbędna. Razem ruszają pokonać Sowę, a przy okazji nauczyć się czegoś od siebie nawzajem. Kiedy Donek zostaje schwytany przez Sowę, Skrzat musi stawić jej czoła sam. Wraz z dziećmi wyzywa ją na pojedynek z wiedzy o książkach, który wygrywają. Po przegranym pojedynku  skruszona Sowa musiała przeprosić i zwrócić wszystkie książki. Dowiedziała się również, że nie trzeba kraść książek, żeby je przeczytać – wystarczy pójść do biblioteki i wypożyczyć. Natomiast Skrzat przekonał się, że również prawdziwy świat jest wart uwagi, bo można spotkać wiernych przyjaciół i przeżyć wspaniałe przygody.

„Skradzione mądrości” to pełna humoru i akcji opowieść o tym, że każda przeczytana książka jest prawdziwą przygodą. Bohaterowie przekonywali też, jak ważną rolę pełnią biblioteki, w których znajduje się dużo wspaniałych książek, które można wypożyczyć zupełnie za darmo. Spektakl miał formę interaktywnej zabawy, w której dzieci żywiołowo i spontanicznie uczestniczyły. Odpowiadały na pytania, pomagały szukać piór, zadawały Sowie nieprawdopodobne pytania aby wspomóc Skrzata w pojedynku. Było dużo dobrej zabawy i śmiechu. Najważniejsze jednak, że dzieci dowiedziały się jak ważne jest to, aby uczyć się czytać i korzystać później z tych umiejętności. Książki dostarczają przecież nie tylko potrzebnych informacji, ale zapewniają nam też rozrywkę i przenoszą w odległy i magiczny świat.

IMG_0116

IMG_0111

IMG_0120

IMG_0133

IMG_0123

IMG_0159

IMG_0167

IMG_0184

IMG_0189

IMG_0198

IMG_0211