Indonezja jakiej nie znacie – spotkanie z Anną Jaklewicz

4 października br. gościem Biblioteki Publicznej w Bralinie była Anna Jaklewicz, podróżniczka, archeolog i antropolog, autorka książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic RAVELER i Magazynie Podróżników TamTam. Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tyle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze.

Podczas spotkania autorka promowała swą najnowszą książkę „Indonezja. Po drugiej stronie raju” , w której próbuje zrozumieć i opisać świat Indonezji, unikając jednoznacznych ocen. Autorka w ciekawy sposób, uzupełniony unikatowymi materiałami filmowymi, zabrała słuchaczy w głąb indonezyjskiego świata, położonego z dala od turystycznych kurortów. Mogliśmy zobaczyć jak Anna Jaklewicz mieszkała z morskimi cyganami w domach na palach i z ludźmi lasu w głębi dżungli. Obserwowaliśmy udział autorki w szamańskich rytuałach, aby dowiedzieć się jak indonezyjskie duchy pomagają swatać. Wzięliśmy udział w ich rytualnym tańcu ze sztyletami i dorocznym święcie mappalili rozpoczynającym porę deszczową. U Toradżów, górali z Celebesu, przyjrzeliśmy się niezwykłym pogrzebom organizowanym nawet kilka lat po śmierci, odwiedziliśmy targi bawołów, świętych zwierząt Toradżów, żeby dowiedzieć się dlaczego wartość niektórych przekracza cenę nowego samochodu.

Uczestnicy spotkania w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku spędzili czas i poszerzyli swoje horyzonty o wspaniałą podróż po Indonezji. Na koniec autorka chętnie dawała autografy, a także zamieszczała dedykacje.