Żółw Franklin w Bralinie

18 czerwca br. Biblioteka Publiczna w Bralinie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zorganizowała głośne czytanie dla najmłodszych czytelników. W tym roku z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom na zaproszenie dyrektor biblioteki Ewy Jędrysiak odpowiedziały dzieci z klas I Szkoły Podstawowej w Bralinie, które przybyły pod opieką Anny Pruban, Katarzyny Albert oraz Reginy Marczak.

W rolę lektorów wcielili się: Roman Wojtysiak – wójt Gminy Bralin, Renata Gość – koordynator wojewódzki, członek Rady Koordynatorów Fundacji ABCXXI – Cała Polska Czyta dzieciom, Wiesław Walas – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie oraz Dawid Kosakiewicz – pracownik Urzędu Gminy Bralin. Tym razem lektorzy przeczytali małym słuchaczom bajkę autorstwa kanadyjskiej pisarki Paulette Bourgeois opowiadającą o zielonym żółwiku Franklinie i jego przyjaciołach.

Franklin znany jest dzieciom na całym świecie z serii powszechnie lubionych książeczek oraz popularnych filmów animowanych. Każdy tomik to osobna historia o niezwykle ważnych sprawach z życia przeciętnego kilkulatka. Postacie wykreowane przez autorkę są wzorcem nie tylko dla dzieci, lecz także dla rodziców, a ich przeżycia pozwalają odnaleźć się w niełatwych sytuacjach życiowych.

Po wysłuchaniu bajki wójt gminy Roman Wojtysiak w imieniu własnym, jak również pozostałych lektorów wręczył dla dzieci prezent w postaci książeczki. Pięknie ilustrowaną opowieść o przygodach żółwia Franklina odebrała z rąk wójta Regina Marczak – bibliotekarz szkolny.

Gościem specjalnym, który na spotkanie dotarł żółwim tempem był sam żółw Franklin, bohater czytanej bajki. Postać żółwika w wesoły i edukacyjny sposób przybliżał dzieciom Piotr Witoń – aktor poznańskiego teatru. Zabawa była wyśmienita. Nie było czasu na odpoczynek, ponieważ każde dziecko bawiło się znakomicie. Piotr Witoń mający wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, w swoim programie literacko-artystycznym czytał fragmenty książek o Franklinie i przeprowadzał wspólne zabawy. Zadania uruchamiające wyobraźnię i pamięć oraz ćwiczenia ruchowe angażowały w pełni zarówno młodych uczestników jak i ich dorosłych opiekunów. Po reakcjach dzieci można było stwierdzić, że bardzo przypadła im do gustu ta postać, która bezbłędnie odnalazła sposób, by stać się częścią ich świata. Na zakończenie dzieci podziękowały Franklinowi za wspaniałą zabawę i pozowały do pamiątkowego zdjęcia.

img_0038

img_0074img_0149img_0139img_0155