Marta Fox dla czytelniczek w Bralinie

12 listopada 2014 r. w Bralinie gościła autorka książek dla dorosłych i młodzieży, eseistka i poetka, laureatka wielu nagród literackich, Marta Fox. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Teraz my! Pokolenie 60+” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Bralińskiej w partnerstwie z Biblioteką Publiczną w Bralinie.

Marta Fox ma w swym dorobku obecnie 44 książki, w których pisze o problemach współczesnej młodzieży, związanych głównie z dojrzewaniem emocjonalnym, środowiskiem szkolnym i rodzinnym. Autorka nie boi się podejmować trudnych wątków, z odwagą porusza tematy „tabu”, takie jak: wczesna inicjacja seksualna, nastoletnie ciąże, kult pięknego ciała itp. Dotyka tematów trudnych i bolesnych, stając się dla młodego czytelnika niejednokrotnie „literacką przyjaciółką”, która wskaże dobrą drogę i rozwieje smutki. Marta Fox, podbijająca swoimi powieściami serca nastolatek, dzięki książkom dla dorosłych trafiła także na nocne stoliki ich mam, a nawet babć. Znana z lekkiego, gawędziarskiego stylu autorka rejestruje kobiecą stronę codzienności, doskonale oddając specyfikę „babskiego doświadczania świata”.

W trakcie spotkania autorka zaprezentowała publiczności książki dla czytelników dorosłych: Autoportret z lisiczką oraz Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych, powieści szczególnie jej bliskie, stanowiące autobiograficzną próbę podsumowania osobistego i twórczego życia pisarki. Opowiedziała o głównej bohaterce książki Kobiety zaklętej w kamień, która cierpi na dziwną chorobę skóry, w wyniku której jej ciało stopniowo kamienieje. Pozornie spełniona, zakochana w obecnym partnerze kobieta, matka dorosłych dzieci, zaczyna szukać źródła choroby w swojej przeszłości. Wyrusza w podróż, by stanąć twarzą w twarz z dramatyczną historią sprzed lat, która wciąż rani ją i jej najbliższych. Ostatecznie historia Emilii okazuje się opowieścią o sile kobiecości i odwadze poszukiwania własnej tożsamości. Zachęca do tego, żeby nie przegapić drugiej szansy na szczęście. A przede wszystkim – pokazuje, jak obudzić w sobie to, co często w nas martwe, uśpione, skamieniałe. Jak znów nabrać apetytu na życie.

Marta Fox promowała w Bralinie również tegoroczne publikacje – swoją pierwszą opowieść dla dzieci Przybij piątkę oraz kolejną powieść dla młodzieży – Zołzunie.  Literacki świat bohaterów Marty Fox jest bliższy czytelnikom, którzy nie ograniczają się tylko do czytania książek, ale równie chętnie kontaktują się z pisarką poprzez jej stronę internetową, bloga czy też konto na facebooku. Pani Marta ceni sobie spotkania autorskie, bo bezpośredni kontakt z czytelnikami doładowuje ją pozytywną energią i inspiruje. I choć kiedyś, przed laty, krytycy literaccy określili pisarkę „olśnieniem literatury młodzieżowej”, to Marty Fox  nie sposób „zaszufladkować”. Jej książki czytane są równie chętnie przez młodzież, jaki i osoby dorosłe.

Miła i sympatyczna atmosfera podczas spotkania umożliwiła słuchaczom poznanie Marty Fox od strony prywatnej – jako ciepłej, radosnej, energicznej mamy i babci, a także osoby otwartej, znającej dobrze problemy ludzi. Wiele osób skorzystało z możliwości nabycia jej powieści, które autorka z chęcią podpisywała. Osobom, które chcą dowiedzieć się więcej o twórczości pisarki, przekazujemy adres strony internetowej: www.martafox.pl. Zapraszamy również do naszej biblioteki, gdzie można wypożyczyć książki pani Marty. IMG_0021 IMG_0028 IMG_0033 IMG_0035 IMG_0038