„Z buta – śladami Wandy Rutkiewicz”

Czytelnicy Biblioteki Publicznej w Bralinie, seniorzy Klubu Senior+ w Bralinie oraz młodzież ze Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie wzięli udział w wycieczce do Wadowic. Wyjazd zorganizowany był przez Bibliotekę Publiczną oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne w ramach projektu „Z buta – śladami Wandy Rutkiewicz”. Himalaistka, w dniu 16 października 1978 roku, kiedy konklawe kardynałów w Rzymie wybrało Karola Wojtyłę na papieża weszła na najwyższą górę świata. 10 czerwca 1979 r., w ostatnim dniu pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, Wanda Rutkiewicz wręczyła papieżowi kamień z tzw. Dolnego Szczytu Mount Everestu. Papież powiedział wówczas: „Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko. Oboje po raz pierwszy z Polski”. Obecnie kamień oprawiony w srebrną tabliczkę z wygrawerowaną dedykacją i zarysem góry znajduje się w Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach.