W miniony czwartek, 17 października br., na terenie przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bralinie odbyła się wyjątkowa „Uczta dyniowa”, będąca zwieńczeniem trwającego sześć miesięcy projektu „Dyńka pracuje”. Inicjatywa, która zaangażowała lokalną młodzież, pokazała, że dynia to nie tylko owoc, ale także symbol kreatywności, współpracy i wspólnego działania.
Projekt, realizowany w ramach programu „Równać Szanse”, łączył warsztaty rękodzieła, kreatywnego recyklingu oraz ogrodnictwa, z dynią w roli głównej. Jego uczestnicy przez kilka miesięcy brali udział w różnych zajęciach, podczas których tworzyli m.in. dyniowe breloczki, filcowali zwierzątka z wełny oraz wykonywali ozdoby z wykorzystaniem starych książek. Kulminacją działań było założenie „dyniowego ogródka” podczas warsztatów ogrodniczych, w którym uczestnicy projektu zasiali nasiona dyni. Na uroczystość zakończenia projektu przybyli przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, w tym wójt gminy Bralin Karol Wanzek, sekretarz gminy Ewelina Pieles, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie Michał Górecki oraz zastępca dyrektora Marzena Turowska. Obecna była także ambasadorka programu „Równać Szanse” Natalia Wolko-Stempniewicz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Bralinie Zbigniew Bojko oraz liczni przyjaciele projektu, w tym opiekun Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego Małgorzata Domagała i psycholog, autorka książek kulinarnych, Justyna Zawieja.
Podczas finałowej uczty uczestnicy zaprezentowali efekty swojej pracy – ręcznie wykonane dyniowe ozdoby, które powstały na warsztatach artystycznych. W trakcie spotkania można było także skosztować licznych potraw przygotowanych z dyni. Na stołach królowały dyniowa zupa, szaszłyki, placuszki, sałatki oraz inne przekąski, które powstały pod czujnym okiem Justyny Zawiei. Zwieńczeniem podsumowania był okazały tort, którym uczestnicy projektu dzielili się z gośćmi. „To była długa droga, ale udało nam się. Ani chwasty, ani szkodniki, ani susza nas nie pokonały” – mówili z dumą uczestnicy projektu, podkreślając, że praca z dynią stała się dla nich nie tylko wyzwaniem, ale także źródłem radości i inspiracji.
Finał „Dyńka pracuje” pokazał, jak ważne są inicjatywy, które integrują lokalną społeczność i promują wspólne działania na rzecz rozwoju.








