W zaczarowanym świecie książek Joanny Krzyżanek

27 kwietnia br. Biblioteka Publiczna w Bralinie przy współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zorganizowała spotkanie autorskie z  Joanną Krzyżanek.

Najlepszym sposobem, aby zachęcić dzieci do czytania książek jest stworzenie im możliwości bezpośredniego spotkania z twórcą, który w pasjonujący sposób opowie o swojej twórczości. Przekonali się o tym uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej w Bralinie, którzy mieli okazję spotkać się z zaproszoną pisarką. Autorka zabrała dzieci w zaczarowany czekoladowy świat, w którym obok poznania przygód bohaterów mogły dowiedzieć się, jak powstaje słodki, brązowy rarytas, któremu ulegają wszyscy – i mali, i duzi. Opowiedziała też o swojej pierwszej książeczce zatytułowanej „O kryształowym zamku w trawie”, którą napisała w wieku 7 lat. – Niestety, bajka natychmiast zginęła – wspominała pisarka – a ja zaczęłam wylewać całe litry łez. Szukali jej wszyscy, w tym także babcia, ale szukała tak, by nie znaleźć. Kiedy obchodziłam 18. urodziny, otrzymałam od niej cieniutki prezent, w środku był mój 16-stronicowy zeszyt z bajeczką o kryształowym zamku. Zapewne gdyby babcia nie schowała go i nie przetrzymała, zniszczyłabym go, a dzięki temu mam tę cenną pamiątkę do dzisiaj. Autorka opowiedziała dzieciom o swoich pisarskich początkach, pokrótce omówiła także swoje dotychczas napisane książki, których bohaterami są są m.in. Cecylia Knedelek, Gąska Waleria, Kura Adela czy Ignaś Ziółko. To właśnie za sprawą ostatniej postaci dzieci miały możliwość przeniesienia się w piękny świat bajek. Ignaś i jego pies Kminek otwierają Bardzo Smaczną Księgę i przenoszą się do młyna. Spotykają tam młynarzową Balbinę, młynarza Teofila i psotne myszy. Przyjaciele dowiadują się, z czego robi się mąki, i która z nich jest najlepsza do pierogów. Pisarka przedstawiła również bibliotekarza Emiliana Apli, który zaprasza dzieci do swojej Pachnącej Biblioteki i ze wszystkich sił próbuje rozkochać ich w czytaniu. Przygody wszystkich bohaterów książek pani Joanny są fascynujące, a jej ostatnie książki nie tylko pięknie wyglądają, ale także pachną – truskawkami, czekoladą i cytryną.

Na zakończenie spotkania pani Joanna przeprowadziła dla uczestników warsztaty plastyczne. Za przykładem autorki dzieci wykonywały z papieru myszki, które mogą służyć także jako zakładki do książek. Uczniowie wręczyli pisarce kwiaty w podziękowaniu za urocze spotkanie. Miłą niespodzianką było obdarowanie wszystkich uczestników folderami o książkach pisarki oraz zakładkami. Można też było zakupić  książkę i zdobyć autograf.