60. urodziny biblioteki

17 grudnia br. w Bralinie odbyło się spotkanie z pisarką i autorką tekstów dla dzieci, Ewą Chotomską, zorganizowane z okazji jubileuszu 60-lecia powołania miejscowej Biblioteki Publicznej.
Jubileusz 60-lecia powołania Biblioteki Publicznej w Bralinie był okazją do zaproszenia znanej pisarki i autorki tekstów dla dzieci. Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Bralinie oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Na spotkanie z pisarką zostały zaproszone dzieci ze SP w Bralinie i Nowej Wsi Książęcej oraz przedszkolaki z Bralina. Gościem spotkania była również Renata Gość – koordynator wojewódzki kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Z życzeniami na 60. urodziny Biblioteki Publicznej w Bralinie przybył również wicewójt Robert Kieruzal.

Bohaterka spotkania jest córką znanej poetki Wandy Chotomskiej. Jest autorką tekstów piosenek dla zespołu dziecięcego „Fasolki” oraz programów telewizyjnych dla dzieci „Tik-Tak”, „Budzik” i „Jedyneczka”. Wydała również książki: „Zając Poziomka”, „Zagadki”, „Kuchenny alfabet”, „Pamiętnik Felka Parerasa” i „Piosennik Ciotki Klotki”.

W spontaniczny i bezpośredni sposób rozmawiała z dziećmi. Wypowiedzi o swojej pracy urozmaicała wierszami i dowcipami, czym rozbawiała młodych słuchaczy. Dzieci razem z panią Ewą śpiewały bardzo dobrze znane piosenki jej autorstwa, np. „Myj zęby”, „Mydło lubi zabawę”, „Domowa piosenka”. Dzieci zasypywały gości pytaniami, dotyczącymi pracy nad piosenkami i tworzeniem programów telewizyjnych. Dowiedziały się, że piosenki są pisane na zamówienie, na konkretny temat i pani Ewa stworzyła ich około 300. Nagrała też 600 odcinków „Tik-Taka”, w którym występowała przez 17 lat.

Ewa Chotomska wpisała się do kroniki Biblioteki Publicznej w Bralinie oraz kronik szkolnych i przedszkola. Umieszczała też dedykacje w książkach. Stojąc w długiej kolejce po autograf, można było posłuchać piosenek gości w wykonaniu „Fasolek”.

Podczas spotkania przybył Święty Mikołaj. Wspólnie z E. Chotomską wręczył nagrody książkowe dla dzieci za bardzo dobre wyniki w czytelnictwie. Nagrody otrzymali: Natalia Przewdzięk, Martyna Szczepaniak, Weronika Przewdzięk, Maksymilian Michalski i Mieszko Posiewała z Przedszkola w Bralinie, Kamil Biegański i Magdalena Grossek – kl. I, Ewelina Dubicka i Agata Zimoch – kl. III, Michał Wiśniewski – kl. IV i Patrycja Lenek – kl. V (wszyscy ze Szkoły Podstawowej w Bralinie). Ponadto książkami nagrodzono również: Marcelinę Gogół, Michała Mirowskiego, Natalię Sutowicz, Magdalenę Jańską i Natalia Geppert z Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej. Święty Mikołaj obdarował wszystkich słodyczami, natomiast Biblioteka Publiczna, biblioteki szkolne oraz przedszkole otrzymały książki autorstwa naszego gościa.
Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały Ewie Chotomskiej piękną gwiazdą betlejemską oraz bombką z wizerunkiem kościoła na Pólku. „Spotkanie autorskie z panią Ewą Chotomską było pierwszą tego typu imprezą zorganizowaną przez bibliotekę w Bralinie. Autorka swym występem, uśmiechem i strojem zachwyciła dzieci, a mali czytelnicy mają nadzieję znów ujrzeć E. Chotomską na szklanym ekranie – podsumowała Ewa Jędrysiak, dyrektor Biblioteki Publicznej w Bralinie.