Wystawa w bibliotece

11 czerwca br. w Bibliotece Publicznej w Bralinie miało miejsce otwarcie wystawy haftu płaskiego pt: „Wszystko co nas otacza”. Autorką wystawionych prac jest urodzona w Słupi pod Bralinem, obecnie mieszkanka Wrocławia pani Barbara Drygała.

Gości przybyłych na inaugurację wystawy serdecznie przywitała Ewa Jędrysiak dyrektor Biblioteki Publicznej w Bralinie, natomiast inicjator wystawy Wiesław Walas, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie przedstawił postać autorki wystawy.

Pani Barbara ukończyła liceum ekonomiczne. Przez 33 lata pracowała zawodowo, obecnie jest na emeryturze i szuka wypełnienia czasu. Wychowała troje dzieci, obecnie cieszy się wnukami. Już w wieku 10 lat zdobywała umiejętności stosowania ściegów hafciarskich, jak również robótek na drutach. Można powiedzieć, że w różnych etapach życia zajmowała się różnym rękodziełem (wyszywanie, szydełko, druty i w końcu obrazy). Obecnie wyszywa obrazy ściegiem płaskim. Stara się udoskonalać swoje umiejętności, ponieważ jak sama mówi prace te dają jej dużo zadowolenia i radości. Próbując nowych technik, rozwija swój twórczy warsztat, a efekty jej pracy cieszą oczy odwiedzających liczne wystawy, w których artystka uczestniczy.

Wystawiane prace były tylko częścią dorobku artystki. Tworzy je seriami: pejzaże, kwiaty, portrety, konie, ptaki. Przy tworzeniu prac artystka nie korzysta z gotowych wzorów, wszystkie projekty szkicuje sama. Wyszywając ma, jak sama mówi, podzielną uwagę i dużą cierpliwość, gdyż obraz średniej wielkości wyszywa około dwóch miesięcy. Na wystawie oprócz prac wyszywanych mogliśmy obejrzeć obrazy stworzone z suszonych roślin.

Spotkanie było okazją do ciekawych rozmów i integracji środowiska lokalnego. Pani Barbara zachęcała obecne na wystawie panie, które również zajmują się rękodziełem, do pokazania własnych wyrobów. Wspieranie twórczości lokalnej w zakresie rękodzieła artystycznego jest ważnym elementem dbania o zachowanie kulturowego dziedzictwa regionu.

img_0005 img_0006 img_0011 img_0013

img_0018

img_0001img_0024