Spotkanie z Gają Kołodziaj

W piątek 23 maja 2014 roku uczniowie Gimnazjum w Bralinie mieli przyjemność spotkać się i porozmawiać z pisarką – Gają Kołodziej. Spotkanie autorskie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Bralinie upłynęło na pogawędce o zain­tere­sowa­niac­h młodzieży i planowaniu przyszłości.

Gaja Kołodziej należy do pisarzy młodego pokolenia. Jest autorką czterech powieści: „Wystrzałowa licealistka”, „Wystrzałowa maturzystka”, „Dar” i „Księżniczka w blasku sławy i cieniu obsesji”. A już wkrótce w księgarniach pojawi się kolejna powieść „Przemilczenia”. Młoda pisarka – członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i przewodnicząca Klubu Młodych Pisarzy – na wstępie opowiedziała uczniom, dlaczego zaczęła pisać, co ją do tego zainspirowało, a także skąd czerpie pomysły na swoje powieści. Przybliżyła też historię napisania każdej ze swoich książek. Ostatecznie skończyła psychologię kryminalną, a nabytą wiedzę wykorzystuje w swoich powieściach.

Nie sądziła, że poświęci się pisarstwu ze względu na dysleksję i dysortografię, które wg niej mogły stanowić ograniczenia. Obecnie jej pasja stała się wykonywanym zawodem. Gaja opowiedziała również, że od najmłodszych lat marzyła o karierze na scenie, brała udział w spektaklach szkolnych, jak i w warsztatach teatralnych organizowanych przez różne instytucje. Podczas zabaw w teatr rozwijała wyobraźnię poprzez tworzenie rozmaitych postaci, sytuacji i zdarzeń. Chociaż od dziecka lubiła pisać, pomysły na opowiadania i nowele zaczęła spisywać w wieku lat 12. Przełom nastąpił w roku 2004, gdy była w drugiej klasie gimnazjum. Jako zmęczona szkołą czternastolatka podczas jednej z lekcji matematyki zaczęła spisywać w zeszycie swoje przemyślenia na temat Wolnych Ludzi, którzy nie byli skazani na codzienne męczarnie w szkole. Tego samego dnia (podczas tej samej lekcji) powstała Melania Korzeniowska, bohaterka „Wystrzałowej licealistki” – powieści, która ostatecznie została ukończona we wrześniu 2008 roku, gdy autorka miała 18 lat. Tego samego roku została wyróżniona 1 nagrodą w ogólnopolskim konkursie literackim za opowiadanie pt. „Moje jedyne marzenie”. To opowiadanie wraz z innymi nagrodzonymi pracami zostało opublikowane w zbiorze „7 kolorów tęczy”. W lipcu 2010 roku nakładem Wydawnictwa Lucky w księgarniach ukazała się powieść pt. „Wystrzałowa licealistka” pierwszy tom przygód Mel, agentki 772. W marcu 2011 roku ukazał się drugi tom zatytułowany „Wystrzałowa maturzystka”. Wraz z rosnącą popularnością swoich książek postanowiła całkowicie poświęcić się pisarstwu. Na początku 2013 roku założyła Instytut Sztuki Literackiej, którego celem jest promowanie czytelnictwa i wspieranie nowych talentów literackich.

Autorka cierpliwie odpowiadała na wszystkie, często skomplikowane pytania. Na koniec powiedziała, że warto realizować swoje marzenia i że właściwie nigdy nie jest się na to za młodym, czego sama jest żywym dowodem. Spotkanie z panią Gają Kołodziej było bardzo ciekawym wydarzeniem i na pewno długo zostanie w pamięci.

img_0042 img_0052 img_0060 img_0068 img_0070