Człowiek z pasją gościem w Bralinie

Dzięki pomocy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu,   Biblioteka Publiczna w Bralinie zorganizowała 4 czerwca br. – a więc w XII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom spotkanie autorskie z Tomaszem Kruczkiem – pisarzem, pedagogiem, muzykiem i animatorem kultury

Tomasz Kruczek jest członkiem grup rekonstrukcyjnych, zespołu „Cithara Sanctorum”, zajmującego się interpretacją wokalno-instrumentalną zapomnianych utworów średniowiecza i wczesnego renesansu, przede wszystkim wielbicielem średniowiecza, działaczem harcerskim. To autor 12 książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczonych m.in. na język angielski, czeski, norweski i afrykanerski.

Podczas spotkania Tomasz Kruczek prezentował młodym czytelnikom, uczniom klas VI i V SP w Bralinie swoją najnowszą książką „Bitwa o gród Sędziwoja” – pierwszy tom sagi „Kroniki Łowców Przygód”. Każdy z pewnością kojarzy datę roku 1000, kiedy to odbył się zjazd w Gnieźnie. Cesarz Otton III odwiedził grób świętego Wojciecha oraz spotkał się z władcą polskim Bolesławem Chrobrym. Pierwsza część kroniki toczy się właśnie w czasie tego zjazdu. Z książki można dowiedzieć się także, jak wypiekano podpłomyki, co to jest osiekaniec oraz dlaczego to nieprawda, że Wikingowie nosili hełmy z rogami. Opowieść autora uzupełniona była prezentacją multimedialną, a także pokazem kolekcji białej broni i strojów średniowiecznych, o których opowiadał oraz w które miały okazję przebrać i zaprezentować się dzieci. Tomasz Kruczek wyjaśniał również, czym się różniło prawdziwe życie w tamtych czasach od tego, które oglądamy na filmach historycznych.

Mówił także o książkach, które napisał i o tym, dlaczego warto mieć pasje i dlaczego warto rozwijać własne zainteresowania. W trakcie swojego wystąpienia odpowiadał też na liczne pytania młodych słuchaczy. Zachęcał również do czytania i czynnego wypoczynku, a nie tylko siedzenia przed komputerem czy przed telewizorem.

img_0024 img_0020 img_0009 img_0029 img_0038

 

W stroju rycerskim – Hubert Babis z klasy IV