O książkach, przy kawce, dla seniorów

24 września 2014r. w ramach projektu „Teraz my! Pokolenie 60+” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Bralińskiej w partnerstwie z Biblioteką Publiczną w Bralinie odbyło się spotkanie autorskie ze znanym pisarzem i podróżnikiem Łukaszem Wierzbickim. Autor opowiedział zebranym o niezwykłym człowieku, poznańskim podróżniku Kazimierzu Nowaku, który w latach 30. XX wieku rowerem przemierzył całą Afrykę z północy na południe i z powrotem z południa na północ. Podróż zajęła mu 5 lat. Tam, gdzie nie dało się jechać na rowerze, płynął łódką, podróżował również konno i na wielbłądzie. Ze swej podróży słał relacje do żony, które potem ukazywały się w gazetach. Jednak wielki wyczyn poznańskiego podróżnika poszedł w zapomnienie, poza albumem wydanym przez córkę Kazimierza Nowaka i przedwojennymi artykułami rozsianymi w prasie, nikt nie zajął się polskim reportażystą lat 30. Dopiero Łukasz Wierzbicki zainspirowany opowieściami swego dziadka o podróżniku Nowaku postanowił dotrzeć do tych przedwojennych relacji z podróży po Afryce i tak po kilk­umie­sięc­znyc­h poszukiwaniach w bibliotekach, składaniu korespondencji w całość w 2000 roku wydaje książkę „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Trzeba jeszcze sześciu lat, by książka Wierzbickiego trafiła na podatny grunt i o Kazimierzu Nowaku znów było głośno. Autor książki w ciekawy sposób przy pomocy prezentacji multimedialnej opowiedział uczestnikom spotkania o niezwykłym podróżniku i o tym, jak powstawała ta książka. Zebrani usłyszeli też o podróżach Łukasza Wierzbickiego i innych jego książkach np. o niedźwiadku Wojtku, którego żołnierze z Armii Andersa kupili od małego chłopca; o Halinie i Stachu Bujakowskich, którzy jako świeżo upieczeni małżonkowie wyruszają w szaloną podróż poślubną do Chin… motocyklem o mocy 10 koni mechanicznych. Szlak prowadzi z Druskiennik przez Turcję, Persję i Indie aż do Szanghaju. Małżonkowie pokonują blisko 24 tysiące kilometrów. Halina często nie domaga, a azjatyckie pustynie i dżungle przynoszą liczne niebezpieczne i fascynujące przygody. Wspomnienia małżonków z podróży do Chin Łukasz Wierzbicki zebrał w książce „Mój chłopiec, motor i ja”. Prelekcja Łukasza Wierzbickiego była pełna humoru, autor w niezwykły sposób połączył wykład i prezentację multimedialną. Uczestnicy spotkania w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku spędzili czas i poszerzyli swoje horyzonty o wspaniałe podróże. Po spotkaniu autor chętnie dawał autografy, a także zamieszczał dedykacje.

wierzbicki003

wierzbicki004