O tym, kiedy zimno leczy

2 października br. w czwartkowy wieczór odbyło się niezwykle interesujące spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Teraz mu! Pokolenie 60+”. Gościem spotkania był Zbigniew Kołba – autor książki „Krioterapia. To warto wiedzieć”. Gość spotkania z wykształcenia jest mgr rekreacji ruchowej, studiował także rehabilitację, studia – AWF Kraków skończył w 1986r.

Fizjoterapeuta w prosty, przystępny sposób, w oparciu o własne doświadczenia zdobyte w czasie prowadzenia gabinetu krioterapii mówił o leczniczym działaniu niskich temperatur, sposobach leczenia bezsenności, a także o najbardziej uciążliwych problemach zdrowotnych oraz pomocnych technikach relaksacyjnych. Wyjaśniał, jak można sobie pomagać najprostszymi, dostępnymi dla każdego metodami. W czasie spotkania dowiedzieliśmy się, kiedy zimno leczy, a kiedy powoduje, że chorujemy. Usłyszeliśmy o korzyściach, jakie niosą ze sobą zabiegi krioterapii miejscowej w leczeniu np. kolan, kręgosłupa, stłuczeń, skręceń czy kapitalnych działań na cały organizm w przypadku krioterapii ogólnoustrojowej i jaka jest skuteczność tych zabiegów. Oddziaływanie na organizm niską temperaturą powoduje lepsze ukrwienie, wywołuje reakcje obronne w organizmie, ułatwia rehabilitację, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, zwiększając jego odporność. Padły również cenne informacje związane z oddychaniem, które są kapitalnym sposobem na wyjście z bezsenności. Zbigniew Kołba  uświadomił także słuchaczom, dlaczego minerały, witaminy czy  wapń nie są przyswajane przez organizm, pomimo  że mogą być zjadane regularnie oraz co jest powodem bólu stawów. Poinformował również jak  wyleczyć wrzody żołądka oraz dlaczego  hormon DHEA w starszym wieku jest produkowany przez organizm w małych ilościach, a jego brak osłabia funkcjonowanie organizmu. Każdemu uczestnikowi spotkania poradził  zakupić żyworódkę pierzastą – roślinę, która ma szerokie spectrum działania oraz miłorząb japoński, który  jest ważny w ukrwieniu naczyń krwionośnych zarówno w sferze mózgowej jak i naczyń włosowatych występujących w mięśniach.

Spotkanie zakończyło się dyskusją, wymianą doświadczeń i porad m.in. jak wyleczyć zimne stopy i dłonie. Pan Zbigniew, kończąc prelekcje, pokazał kilka prostych ćwiczeń poprawiających nie tylko ukrwienie, oddychanie ale i samopoczucie. Zachęcił  także uczestników wykładu do lektury swojej publikacji, którą można wypożyczyć  w Bibliotece Publicznej w Bralinie, i którą można było nabyć wraz z dedykacją autora zaraz po zakończonym spotkaniu.

IMG_0197 IMG_0200 IMG_0206 IMG_0197 IMG_0218